فرش مینیاتور

فرش ۱۵۰۰ شانه، اوج ظرافت و زیبایی

فرش را می‌توان جز یکی از ارکان مهم و اساسی در دکوراسیون منزل دانست که به عنوان پوشش مناسبی برای کف، نقش موثری ایفا می‌کند. فرش نوعی گستردنی بافته شده از جنس الیاف پنبه یا پشم و گاها ابریشم است که معمولا برای پوشش زمین بکار می‌رود. از آنجایی که فرش یا قالی دارای نقوش و طرح ‌های زیبایی هستند، امروزه به جنبه تزیینی آن نیز توجه می‌شود.

همه پژوهشگران دنیا، عمیقا اعتراف دارند که قالی و قالی بافی از آسیا شروع شده است. تاریخچه بافت فرش یا قالی، به هزاره پنجم و ششم قبل از میلاد در آسیا مرکزی برمی‌گردد. لازم به ذکر است که از سال ۱۳۹۳، شهر کاشان به عنوان پایتخت فرش جهان، شناخته و معرفی شده است.

فرش‌ های دستبافت به علت ارزش هنری بالا، قیمت بالایی نیز دارند که خرید آن برای تمام خانواده‌ها مقدور نمی‌باشد. به همین جهت فرش‌ های ماشینی پا به عرصه ظهور نهادند و روز به روز بازار این فرش‌ ها داغ‌ تر از قبل می‌شود.

شاید در ابتدا تصور کنید که خرید فرش ماشینی، کار عاقلانه و منطقی نیست؛ زیرا به اندازه کافی، زیبایی و کیفیت ندارند. اما سخت در اشتباه هستید، زیرا فرش ‌های ماشینی نه تنها از نظر زیبایی، بسیار شگفت انگیز و چشم نواز هستند، بلکه از کیفیت بالا و مطلبوبی نیز برخوردارند و همچنین در مقایسه با فرش دستبافت، قیمت پایین‌ تری دارند.

در سال‌های اخیر روند رو به رشد فرش‌های ماشینی در ایران و به خصوص در شهر کاشان، بسیار چشمگیر بوده است. کارخانه‌های فرش کاشان، اکثر دستگاه‌های فرش ماشینی که توسط کمپانی ‌های به نام و بزرگ دنیا تولید شده را خریداری نموده‌اند. داشتن بهترین دستگاه‌ ها و تکنولوژی‌ های روز دنیا در کنار نیروی انسانی متبحر و هنرمند، منجر به تولید بهترین و با کیفیت‌ ترین فرش‌ های روز دنیا شده است. با کیفیت ‌ترین و جدیدترین فرش‌ ها در کاشان تولید می‌شود و پس از آن به شهرهای دیگر انتقال می‌یابد.

انتخاب فرشی که از زیبایی، کیفیت و ماندگاری و دوام بالایی برخوردار باشد، حائز اهمیت است. فرش‌ های ماشینی انواع مختلفی دارند که بر طبق مشخصه‌ای به نام “شانه” طبقه بندی می‌شوند. فرش‌های ۵۰۰ شانه، ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه، با تراکم‌های متفاوت در بازار وجود دارند. برای شناخت فرش ماشینی بهتر است در مورد اصطلاحاتی همچون شانه و تراکم، اطلاعات داشته باشید. در اینجا با این اصطلاحات آشنا می‌شویم.

منظور از شانه، ریشه یا گره‌ هایی است که در یک متر از عرض فرش ماشینی وجود دارد. برای درک بهتر، به طور مثال یک فرش ۹ متری ۱۵۰۰ شانه که از ابعاد ۳ در ۳ متر تشکیل شده است را در نظر بگیرید. در هر متر از عرض این فرش ۱۵۰۰ گره زده شده است. هرچه شانه در یک فرش بیشتر باشد، بالطبع زیبایی فرش نیز بیشتر خواهد شد.

به دو برابر تعداد گره‌هایی که در یک از طول این فرش‌ها قرار دارد، تراکم گفته می‌شود. به عنوان مثال یک فرش ۱۵۰۰ شانه، تراکم ۴۵۰۰ در هر یک متر از طول فرش ۲۵۵۰ گره وجود دارد. هراندازه که تراکم فرش بالاتر باشد، فرش محکم تر و ضخامت آن بیشتر خواهد شد.

اساسی ترین و مهم ترین تفاوت شانه و تراکم در این است که شانه فرش مربوط به نقشه و بافت ریز فرش است، اما تراکم با فشردگی فرش مرتبط می‌باشد.

لازم به ذکر است که امروزه فرش‌های ماشینی را بر اساس شانه و تراکم آنها طبقه بندی می‌کنند. اما در گذشته این فرش‌ ها تنها بصورت ۳۲۰ شانه بافته و تولید می‌شدند و طبقه بندی فرش ‌ها تنها بر اساس طرح، نقشه و رنگ بندی آنها صورت می‌گرفت.

فرش ‎‌های ماشینی با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی، دچار دگرگونی و پیشرفت شده‌اند. فرش‌ های ۱۵۰۰ شانه از جدید ترین و نوظهور ترین فرش‌ های ماشینی می‌باشد. در اینجا قصد داریم مطالبی در باب فرش ‌های ۱۵۰۰ شانه و اینکه چرا باید این فرش‌ ها را بخریم، بیان کنیم.

در سال ۱۳۹۶، از ظریف ‌ترین فرش ماشینی دنیا در کاشان، رونمایی شد. فرش ۱۵۰۰ شانه با نقشه زیبا و منحصر به فرد خود برای انواع دکوراسیون‌ها، به ویژه سبک کلاسیک، مناسب و کارآمد است. زیبایی و درخشندگی طرح این فرش‌ها قابل قیاس با سایر فرش‌های ماشینی نیست.

فرش ۱۵۰۰ شانه کالایی لوکس و تجملی به شمار می‌آید و با طرح‌های فوق العاده زیبا و چشم نواز و همچنین رنگ بندی‌های متنوع و خاص خود، زیبایی قابل توجهی به منازل می‌بخشد. این فرش‌ ها گزینه بسیار مناسبی برای منازل اعیانی و بزرگ و همچنین فضاهای مجلل و لوکس می‌باشد.

یکی دیگر از مزایای فرش ۱۵۰۰ شانه این است که می‌تواند با زیبایی و دلنشینی خود، به دلیل شدت ظرافت و لطافت بسیار، زیبایی خاصی به منزل ببخشد.

بافت منسجم این فرش سبب گردیده تا نقش‌ ها واضح باشند و پیوستگی بین آنها ایجاد شود و فرش را در ظاهر به پارچه‌ای مخملی، صاف و یکدست نشان دهد. برای بافت فرش ۱۵۰۰ شانه، باید از ظریف ترین نخ استفاده کرد؛ زیرا تراکم بسیار بالا باعث می‌شود که گل‌ ها و طرح‌ های فرش در هم تنیده شوند و نقش و نگار آنها به سادگی قابل دیدن و تشخیص نباشد. از همین رو باید از نخ‌ هایی استفاده شود که سایز ریزی داشته باشند تا طرح فرش به زیبایی هرچه تمام تر نشان داده شود.

جنس نخ به کار گرفته شده در این فرش‌ ها، همچون دیگر فرش‌ های ماشینی، معمولا از الیافی از جنس اکریلیک هیت ست، پلی استر و پلی پرویلین می‌باشد. استفاده از نخ اکریلیک هیت ست در این فرش‌ ها منجر به مقاوت در برابر رطوبت، کشیدگی و… شده است.

به دلیل فشردگی و تراکم بالای فرش‌ های ۱۵۰۰ شانه، از الیاف بسیار نازک و ظریفی استفاده می‌شود. استفاده از ظریف‌ ترین نخ (۳۶)، از ویژگی‌ های بارز این مدل فرش است. ظرافت بسیار در فرش‌های ۱۵۰۰ شانه، سبب به وجود آمدن طرح ‌های زیبا و بی نظیری شده است که حتی قابل رقابت با فرش ‌های دستبافت می‌باشد. همین امر، بافت نقشه ‌های ریز بافت را در این فرش ‌ها محقق ساخته است. نخ ‌های به کار رفته در فرش ۱۵۰۰ شانه، پرز دهی ندارند و برای افرادی که به پرز فرش حساسیت دارند کاملا مناسب می‌باشد.

یکی از ویژگی‌ های فرش ‌های ۱۵۰۰ شانه، بافت بسیار ظریف و طرح نقش ریزبافت آن نسبت به سایر فرش ‌های ماشینی است. نازک بودن فرش‌ های ۱۵۰۰ شانه به علت تراکم بالا، از دیگر خصوصیات بارز آن می‌باشد. این فرش‌ ها به دلیل ظرافت بالا و ضخامت کم، بدون حرکت بر روی کف پوش قرار نمی‌گیرند و بهتر است برای جلوگیری از سر خوردن فرش، از ترمز فرش یا سرعت گیر استفاده شود. همچنین این فرش‌ ها تحمل سنگینی اشیایی مانند میز ناهارخوری را ندارند . بهتر است از قرار دادن این اشیا بر روی فرش ‌های ۱۵۰۰ شانه اجتناب کنید. بنابراین همانطور که پیش از این گفته شد، فرش ۱۵۰۰ شانه بیشتر مناسب فضاهای لوکس و مجلل می‌باشد.

بهترین و منحصر به فرد ترین ویژگی فرش ۱۵۰۰ شانه، شباهت بسیار آن به فرش‌ های دستبافت تمام ابریشم است که جلوه زیبا و خاصی همانند فرش‌ های دستبافت دارند.

از دیگر ویژگی‌ های این فرش می‌توان به فشردگی گره‌ ها به دلیل تراکم بالای فرش اشاره کرد که از ورود گرد و غبار و هر چیز دیگری به داخل فرش جلوگیری می‌کند.