فرش مینیاتور

روح‌بخشی به دکوراسیون خانه با اصول فنگ شوی

در چین و شرق باستان افراد معتقد بودند که چیدمان صحیح و مرتب وسایل در خانه یا محیط کار، منجر به روانه شدن انرژی‌های مثبتی همچون سلامتی، ثروت و عشق می‌شود.

به این نظریه‌، فنگ شویی گفته ‌می‌شود.فنگ شویی یک فلسفه و علم باستانی است که قدمتی بیش از سه هزار سال دارد و به معنای باد و آب است که هردو آنها پیام‌آور سلامتی می‌باشند.

با استفاده از این فن، می‌توان به درست‌ترین چیدمان ممکن رسید تا بهترین تاثیر را بر رفاه مادی، سلامتی، موفقیت و… بگذارد و بطور کلی انرژی مثبت را به درون منزل یا محیط کار بیاورد.

تاریخچه:

این علم که از دیرباز در شرق باستان و چین وجود داشته، شامل اطلاعاتی بوده که به شیوه سنتی و نسل به نسل از استاد به شاگرد منتقل گشته است.و در برخی از ادوار تاریخ رونق فراوان می‌یافت و گاه نیز به ورطه فراموشی می‌رفت. اوج شکوفایی فنگ شویی در طی قرن ۷ تا ۱۰ میلادی بود و پیروان بی‌شماری یافت و پس از حدود نیم قرن رکود مجددا رونق گرفت.

هدف فنگ شویی:

هدف اصلی و عمده فنگ شویی، کسب موفقیت و ثروت، هماهنگ کردن زندگی خانوادگی و… از طریق ایجاد و افزایش جریان درست انرژی در محیط می‌باشد.

انرژی “چی”:

از دیدگاه سنتی چین، هر انسان در بدو تولد میزان مشخصی از نیروی حیاتی، به نام “چی” دارد که آن را چون میراثی برای ادامه حیات دریافت می‌کند و با پایان رسیدن این نیرو، عمر وی نیز پایان می‌پذیرد.

در فنگ شویی، “چی” نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت خود باشد، شانس خوب را به رفاه مادی، روابط عاطفی، انرژی فیزیکی و… تبدیل می‌کند که در این حالت “شنگ چی” نامیده می‌شود. این نیرو با غذای خوب و هوای تازه، مرتب تجدید می‌گردد.

اما اگر “چی” راکد بماند و نتواند آزادانه حرکت کند، به انرژی مخربی به نام “شاچی” یا “شا” تبدیل می‌گردد.

بی نظمی و نامرتبی موجب تبدیل چی به شاچی می‌شود. همچنین چی در خطوط منحنی حرکت می‌کند و شاچی در خطوط شکسته و تیز. از این رو بهتر است از اجسام و وسایل لبه گرد استفاده شود.

یین و یانگ:

۱

همه چیز در جهان از دو نیرو مخالف اما کاملا متصل، به نام‌های یین و یانگ، تشکیل شده است که تعامل این دو نیرو، سبب ایجاد تحول در زندگی می‌شود. هنگامی که حس خوبی نسبت به خود یا جایگاه خود داریم، یین و یانگ در بهترین و متعادل‌ترین حالت خود قرار دارند که باعث ایجاد آرامش هارمونی می‌شوند.

نماد جهانی یین و یانگ دایره‌ای با خط منحنی در وسط آن است که آن را به دو نیم سفید و سیاه تبدیل می‌کند و نقطه‌ای از هر رنگ متضاد در طرف دیگر وجود دارد. مفهوم این نقطه‌ها این است که زمانیکه یین به حداکثر مقدار خود برسد، درون خود یانگ را دارد و این مورد در مورد یانگ نیز صادق است. این به این معناست که وقتی یکی تمام می‌شود، دیگری در درونش رشد می‌کند و این چرخه ادامه می‌یابد.

قسمت سیاه دایره، یین نام دارد که سکوت، آرامش و تاریکی را در بر دارد. بنابراین برای مکان‌هایی که نیاز به حرکت کمتر و همچنین آرامش بیشتر دارند، مناسب است. رنگ سفید، معرف یانگ است که توسط روشنایی، صداهای قوی و انرژی حرکتی بالا، شناخته می‌شود. از یانگ می‌توان برای تزیین محل کار یا منزل استفاده نمود.

اگر انرژی در محیط شما درست نباشد، شانس خود را از دست می‌دهید، پس تنها راه، ایجاد تعادل بین یین و یانگ می‌باشد.

عناصر پنج‌ گانه:

محققان دریافته‌اند که دنیا از پنج عنصر اصلی تشکیل شده‌است که بر اساس فصل‌های طبیعت، روز و ماه و سال؛ بررسی می‌گردد.

دنیا و متعلقات آن به طرق مختلف در دسته یکی از این عناصر پنج گانه قرار می‌گیرد. این عناصر تا زمانی مفید هستند که با هم در تعامل و هماهنگی کامل باشند، در غیر این صورت مخرب و مشکل ساز می‌شوند. همچنین استفاده صحیح از این عناصر باعث می‌شود تا قدرت خود را در زندگی به دست آورید.

آب: عنصری که نشان دهنده حرکت و آرامش در زندگی است.

آتش: عنصری که احساسات، انرژی بالا و شور و هیجان را به ارمغان می‌آورد.

فلز: یکی از مهم‌ترین عناصر فنگ شویی است که قدرت را به زندگی شما می‌آورد.

چوب: عنصری که نمایانگر حیات، رشد و توسعه می‌باشد.

خاک: عنصری که با در برگرفتن شما، سبب پایداری و تعادلتان می‌گردد.

شکل جهت رنگ عنصر
خطوط موجی- دایره شمال مشکی- آبی تیره آب
مثلث جنوب قرمز- ارغوانی آتش
دایره- بیضی غرب- شمال غربی سفید- نقره‌ای فلز
مستطیل شرق- جنوب شرقی سبز- آبی روشن چوب
مربع مرکز- شمال شرقی- جنوب غربی زرد خاک

تاثیر رنگ‌ها در فنگ شویی:

رنگ‌ها تاثیرات به سزایی در روحیات و خلقیات افراد دارند و نمی‌توان منکر تاثیر آنها در فنگ شویی شد. در اینجا به بررسی اثر برخی از رنگ ها در این علم، می‌پردازیم.

قرمز، رنگی قدرتمند است و تداعی کننده قدرت است.

بنفش و سبز، رنگ‌های خوبی برای جذب ثروت می‌باشند اما باید توجه داشت به علت جنبش زیادی که رنگ بنفش داراست، بهتر است استفاده از این رنگ بصورت محدود و پراکنده باشد و بیشتر از رنگ‌های روشن‌تری مانند ارغوانی استفاده شود.

رنگ آبی در فنگ شویی سبب ایجاد آرامش و صلح می‌شود و در کل احساس راحتی به افراد می‌بخشد. یکی از آرامش‌بخش ترین ترکیبات، ترکیب رنگ‌های آبی و سفید است که موجب ایجاد شادی و انرژی تازه می‌گردد.

نکته قابل ذکر این است که برای مثال اگر به رنگ سبز علاقه‌ای ندارید، برای شما جذب ثروت میسر نخواهد شد.

نکته دیگر این است که نباید محیط خود را صرفا با این رنگ‌ها پر کنید؛ بلکه باید کاملا هوشمندانه از آنها استفاده نمایید و تاثیر منحصر بفرد و بسزایی بر محیط پیرامون خود بگذارید.

اصول فنگ‌ شویی:

۱)باید انرژی طبیعت را به منزل یا محیط کار خود بیاورید. برای مثال می‌توانید از گل‌های طبیعی یا آب‌نماهای کوچک استفده کنید.

۲)از گذاشتن وسایل ورزشی، تلویزیون و امثالهم در اتاق خواب، اجتناب کنید. چرا که آرامش و امنیت شما را مخدوش می‌کنند

۳)چینی‌های باستان معتقد بودند که هر فرد در منزل باید گوشه امن و دنج خود را داشته باشد تا به آنجا پناه ببرد و به آسودگی برسد.

۴)اگر خانه شما دارای چند اتاق خواب است، می‌توانید اتاق‌ها را عوض کنید و این تغییر محیط، سبب بهتر شدن روحیه‌تان می‌شود.

۵)سعی کنید غذا را در هر حالتی پشت میز و با خانواده میل کنید.

۶)هر روز صبح حتی در زمستان، برای چند دقیقه پنجره‌ها را باز بگذارید تا هوای منزل‌تان تازه شود.

۷)قفسه‌ها و ویترین‌ها را خلوت کنید.

۸)اگر روکش مبل‌هایتان صدمه دیده، ترمیم کنید.

۹)وسایل بلااستفاده و ناکارآمد خود را دور بیاندازید.

۱۰)از عکس‌های خانوادگی شاد در گوشه و کنار خانه، به خصوص جاهای پر رفت و آمد استفاده کنید. توجه داشته باشید که عکس‌های خانوادگی را در اتاق خواب قرار ندهید و فقط از عکس‌های دو نفره‌تان برای بهبود زندگی زناشویی استفاده کنید.

۱۱)شیرهایی که چکه می‌کنند را تعمیر نمایید.

۱۲)از سالم بودن کامل وسایل منزل خود مطمئن شوید.

۱۳)گیاهان پژمرده و خشک را از داخل و همچنین خارج از خانه دور کنید.

۱۴)یکی از اصول مهم در چیدمان، نحوه پوشش کف فضاها می‌باشد و رایج‌ترین کف‌پوش، فرش می‌باشد. در انتخاب فرش دانستن دو نکته مهم است:

الف)فرش در کدام ناحیه فنگ شویی قرار خواهد گرفت؟

ب)کدام یک از عناصر پنج گانه در آن ناحیه حاکم است؟

برای انتخاب فرش مناسب برای ورودی منزل، باید به فرم و شکل و رنگ مناسب عنصر آن محدوده، توجه نمایید. بطور مثال اگر ورودی در سمت شرق قرار داشته باشد، عنصر آن منطقه، چوب است و فرش با فرم مستطیل به شدت توصیه می‌شود.

اگر اصول فنگ شویی رعایت شود و انرژی‌های مثبت در خانه رواج یابند، خانه‌ای مملو از آرامش خواهید داشت.

قوانین فنگ شویی:

۱)یکی از مکان‌هایی که در منزل، اهمیت بالایی دارد، راهرو ورودی است. راهرو به هیچ عنوان نباید شلوغ و بهم ریخته باشد. وسایل اضافه را دور بیاندازید و کفش‌ها را در جاکفشی قرار دهید.

۲)یکی از قوانین مهم این است که باید از گذاشتن آینه رو به روی در ورودی اجتناب کنید، زیرا انرژی‌های مثبتی که وارد خانه می‌شوند، در، آینه منعکس گشته و از خانه بیرون می‌روند.

۳)وقتی از حمام استفاده نمی‌کنید، درب آن را ببندید. چرا که حمام دارای انرژی منفی است.

۴)از تاثیر مثبت گیاهان در خانه غافل نشوید. گوشه و کنار منزل را با گل و گیاه پر کنید.

۵)نشتی‌ها نمایانگر بدشانسی هستند و باعث می‌شوند انرژی مثبت از منزل به بیرون نشت کند هرکجای منزل که نشتی دارد، باید تعمیر شود.

۶)طبقه همکف اهمیت زیادی دارد زیرا انرژی آن بر کل خانه تاثیر می‌گذارد. پس همیشه آن را مرتب و تمیز نگه‌ دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *