فرش مینیاتور

فرش وینتیج (کهنه نما) و ویژگی های آن

در دنیای امروز که انتخاب بین سنت و مدرنیته به امری دشوار تبدیل شده است، فرش وینتیج گزینه ای ایده آل برای تغییر دکوراسیونی ناب است. همه ما گاهی در شرایطی قرار می گیریم که دوست داریم هر آنچه نام سنت را به دوش می کشد، از ذهن و زندگیمان دور کرده و مدرنیته را مهمان خانه و زندگیمان کنیم. گاهی نیز حاضریم در ازای پرداخت هزینه های هنگفت روزهای رفته گذشته را برگردانده و یا حداقل حال و هوای آن ها را یک بار دیگر تجربه کنیم.

بسیار دیده می شود که افراد وسایل و اکسسوری های قدیمی را خریداری نموده و آن ها را در فضای مدرن منزل خود مورد استفاده قرار می دهند تا بدین ترتیب تضادی بی نظیر و خاطره انگیز ایجاد شود. فرش وینتیج که از آن تحت عنوان فرش کهنه نما نیز یاد می کنند، با همین ایده طراحی و بافته شده و روانه بازار می شود. اگر می خواهید با عناصر دکوراتیو کهنه زیبایی زندگی امروزی خود را چندین برابر کنید، فرش وینتیج گزینه ای طلایی برای شما است. 

۱) فرش وینتیج چیست؟

به طور کلی اصطلاح وینتیج یا کهنه نما را غالبا در مورد عناصر دکوراتیوی مورد استفاده قرار می دهند که جزء عتیقه جات محسوب شده و دارای قدمتی طولانی هستند. به همین دلیل فرش های دارای ظاهری کهنه را که شباهت فراوانی به فرش های قدیمی دارند، تحت عنوان فرش وینتیج نامگذاری می کنند. حتما می دانید که در تخصص فرش، هرچه یک فرش از قدمت طولانی تر و پاخور بیشتری برخوردار باشد، ارزش و قیمت آن بیشتر خواهد بود.

همانگونه که می دانید، قیمت اشیاء عتیقه در دنیای امروز بسیار بالا بوده و تهیه آن ها بسیار دشوار است. بی شک فرش های عتیقه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. حال که به دلیل عدم توانایی مالی قادر به خرید فرش های عتیقه نیستیم، بهتر است به استفاده از فرش های نو که دارای ظاهری قدیمی هستند، روی بیاوریم. منظور از این فرش ها همان فرش وینتیج است.

فرش وینتیج نوعی فرش پر طرفدار است که رنگ تازه و اصلی خود را از دست داده و فاقد تار و پود است. این دسته از فرش ها که ظاهری قدیمی و سنگ شور دارند، جایگزینی مناسب برای فرش های قدیمی هستند که امروزه اکثر ما قدرت خرید آن ها را نداریم.

۲) کهنه کردن فرش نو؛ عملی با سابقه ای طویل!

شاید برایتان جالب باشد بدانید که کهنه کردن فرش های نو تنها به زمان حال محدود نبوده و ریشه در گذشته های دور دارد. در زمان های قدیم فرش های نو را کف کوچه و خیابان پهن می کردند تا در اثر آفتاب خوردگی و عبور افراد تغییر ظاهر داده و کهنه شود. سپس آن را با استفاده از آب و چوبک و خاکستر که دارای خاصیت قلیایی بودند، شستشو می دادند. امروزه این کار را تحت عنوان دواشور کردن نامگذاری می کنند.

در طی فرآیند دواشور کردن با استفاده از هیپوکلریت کلسیم زمینه ای را فراهم می سازند که الیاف و پشم موجود در فرش فلس و رنگ خود را از دست داده و ظاهری کهنه و قدیمی پیدا کنند.

حال شاید با خودتان بگویید که ما پول می دهیم تا فرش نو بخریم و بدین ترتیب ظاهری زیبا به منزلمان ببخشیم. پس کاربرد فرش وینتیج چیست؟ چرا بعضی افراد ترجیح می دهند که در ازای پرداخت پول، فرشی با ظاهری کهنه خریداری کنند؟

۳) کاربرد فرش وینتیج:

برای ما ایرانی ها فرش یکی از ضروری ترین عناصر در دکوراسیون داخلی است. به گونه ای که اگر فرش نباشد، گویی هیچ چیزی زیبایی خودش را آن طور که باید، به نمایش نمی گذارد!

فرش ها در هر سبک، طرح و رنگی که باشند، فضایی شیک و خاص را ایجاد می کنند. آنچه موجب محبوبیت فرش وینتیج در میان افراد شده است، هماهنگی این نوع فرش با سبک های مختلف دکوراسیون و همخوانی آن با وسایل و مبلمان مدرن می باشد. فرقی نمی کند منزلتان را به سبک مینیمال چیده اید و یا از سبک سنتی استفاده کرده اید. آنچه اهمیت دارد این است که فضای منزل شما با استفاده از یک فرش وینتیج زیبا اصالت با شکوهی خواهد یافت!

۴) نحوه تولید فرش وینتیج:

تا بدین جا گفتیم فرش وینتیج یا به اصطلاح کهنه نما فرشی است که دارای طرح و نقش فرش های سنتی بوده و ظاهر آن با استفاده از روش های صنعتی کهنه و عتیقه مانند شده است. این دسته از فرش ها اگرچه عمدتا به صورت ماشینی تولید می شوند، اما روش های متعدد دیگری نیز برای تولید آن ها وجود دارد که تا حدودی پیچیده هستند و به همین دلیل چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند!

آیا مشتاق آشنایی با این روش هستید؟! با ما همراه باشید.

برای ساخت فرش وینتیج ابتدا فرش مورد نظر را انتخاب نموده و ریشه و دور تا دور آن را برش می دهند. سپس آن را مجددا دوخته و یا در مواردی ریشه های سفید رنگ را با استفاده از رنگ های تیره ای همچون پوست انار رنگ می کنند تا بدین ترتیب رنگی طلایی به خود گرفته و کهنه به نظر برسند. در گام بعدی پرزهای فرش را کوتاه کرده و بدین صورت ظاهری قدیمی با پاخور زیاد به آن می بخشند. سپس فرش را با استفاده از مواد شیمیایی نظیر کلسیم هیپوکلریت شستشو می دهند تا بدین ترتیب رنگ آن پریده و کمرنگ گردد. همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، این عمل را تحت عنوان دواشور نامگذاری می کنند.

پس از دواشور کردن فرش آن را تا کرده و آن را درون دستگاه غلطک مانندی قرار می دهند تا سطح فرش از طریق سایش صاف گردد. در این مرحله فرش را در مقابل نور آفتاب پهن می کنند تا بدین ترتیب رنگ آن به میزان دلخواه تغییر کند. ماجرا به همین جا ختم نمی شود! اکنون لازم است نسبت به رنگ آمیزی مجدد فرش اقدام نمایند. اگرچه بعد از دواشور کردن فرش قسمت هایی از رنگ آن محو می گردد، اما چیزی از طرح های آن کم نمی شود. بنابراین می توان از طریق رنگ آمیزی رنگ دلخواه را به طرح بر جای مانده بخشید. همین امر موجب شده است که رنگ های استفاده شده در فرش وینتیج یکدست نباشد. اگر به ظاهر این فرش ها نگاه کنید، متوجه این موضوع خواهید شد.

برخی از فرش های وینتیج پر رنگ و برخی دیگر کم رنگ هستند. برخی از آن ها سایه روشن داشته و برخی دیگر سرشار از رنگ های شادند. شما می توانید با توجه به سلیقه خود و در نظر گرفتن دکوراسیون داخلی منزلتان فرش وینتیج مناسب را خریداری نموده و مورد استفاده قرار دهید.

۵) مزایای فرش وینتیج:

فرش وینتیج همچون هر فرش دیگری دارای مزایا و معایب مختلفی است. شما می توانید با در نظر گرفتن ویژگی های گوناگون این فرش در صورت تمایل آن را خریداری کرده و بدین ترتیب جلوه ای بی نظیر به منزل خود ببخشید. از جمله مهم ترین مزایای فرش وینتیج می توان به جلوه شیک و زیبا، طراحی با اصالت، قیمت مقرون به صرفه، سازگاری با دکوراسیون داخلی و… اشاره نمود. اگر فرشی دارید که قدیمی شده و دیگر علاقه ای به استفاده از آن ندارید، می توانید آن را به یک فرش وینتیج زیبا و دوست داشتنی تبدیل کنید.

۶) فرش وینتیج؛ فرشی مناسب برای استفاده در دکوراسیون های مختلف:

شاید با دیدن فرش وینتیج به این نتیجه برسید که این فرش به درد دکوراسیون منزل شما نمی خورد و برای استفاده در خانه های قدیمی با مبلمان قدیمی مناسب است. اگر این گونه می اندیشید، باید بدانید که سخت در اشتباه هستید. نقش و نگارهای دلربای موجود در ساختار فرش وینتیج آن را به گزینه ای ایده آل برای استفاده در دکوراسیون های سبک مینیمال تبدیل کرده است.

این فرش های به ظاهر کهنه در طرح های مختلفی موجود بوده و از همین رو پاسخگوی سلیقه های گوناگون هستند. حتی اگر دکوراسیون داخلی منزلتان را به سبک مدرنیته طراحی نموده اید، اما علاقه فراوانی به وسایل عتیقه دارید، ما به شما پیشنهاد می دهیم که با استفاده از یک فرش وینتیج زیبایی محیط زندگیتان را چندین برابر کنید.

این نوع فرش که در طرح های متعدد و متنوعی همچون طرح اشکان، طرح الیز، طرح نگار، طرح ونیز، طرح ترک، طرح فرانسوی، طرح اصفهان، طرح مدرن، طرح مریم و… و در انواع ۷۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه موجود است، در ابعاد مختلف بافته می شود.

۷) قیمت فرش وینتیج:

قیمت فرش وینتیج یکی از مهم ترین مولفه های تاثیرگذار بر خرید این نوع فرش از جانب مشتریان است. جالب است بدانید که قیمت این فرش همچون سایر انواع فرش های موجود در بازار تابع عوامل گوناگونی است که از جمله مهم ترین آن ها می توان تراکم، شانه، جنس نخ استفاده شده، برند و کارخانه تولید کننده، ابعاد و… را نام برد.

اگرچه قیمت این دسته از فرش ها متغیر بوده و به عوامل فوق الذکر وابسته است، اما آنچه اهمیت دارد این است که قیمت آن ها به نسبت زیبایی وکارایی شان بسیار ایده آل و مناسب است. به ویژه این که این فرش ها جایگزین فرش های عتیقه گران قیمتی هستند که توانایی مالی خرید آن ها را نداریم. پس بهتر است از جایگزین های ارزان تر آن ها استفاده کنیم!